بسم الله الرحمن الرحیم ./ 

یک سال از زندگی مشترکمون گذشت ، تو این یک سال کنار هم بزرگ شدیم و بزرگتر . زندگیمون پر از فراز و نشیب بود. خیلی از کارها و مسائل رو تجربه کردیم و کلی چیز یاد گرفتیم از همدیگه. حقیقت اینه که ما خودمون بودیم ، خودمون دو تا ، بدون هیچ پشتوانه ی مالی ! اینو مینویسم چون حس میکنم توی این دوره و زمونه که وضعیت اقتصادی خیلی زندگی ها رو سخت کرده ، ازدواج کردن هم شده شبیه گذر از هفت خان رستم ! تو زندگی مشترک تصمیم گرفتن برای امور زندگی خیلی مهمه ، و ما همیشه سعی کردیم تو مسائل مالی و امور زندگیمون فکرامونو بریزیم رو هم و با هم تصمیم بگیریم ، من همیشه از دید و نگاه یک زن افکارم رو بیان کردم و همسرم از نگاه یک مرد . گاهی بعضی از نظرات من رد شد و به کار نیومد ، گاهی نظرات همسرم . مهم اینه که توی این یک سال ما کمترین ضرر رو کردیم تو تصمیم گیری هامون چون علاوه بر نظرات خودمون ، از بزرگترهای اطرافمون که بهشون اعتماد داشتیم هم م گرفتیم ، هر چند که در نهایت تصمیم گیرنده ی نهایی خودمون بودیم . ما تو این یک سال با هم تصمیم گرفتیم که من توی خونه بمونم و سر کار نرم ، تصمیم گرفتیم یک نفر مسئول امور بیرون باشه و یک نفر امور داخل خونه رو انجام بده. این به معنای وظیفه ی من یا وظیفه ی دیگری نبود ، ما کارها رو تقسیم کردیم و مسئولیت پذیری رو تجریه کردیم . اما مهم اینجاست که یک مرد حتی وقتی مسئولیت کارهای بیرون از خونه رو به عهده میگیره ، در شرایط خاص توی خونه هم کمک میکنه ، این وظیفه یا مسئولیتش نیست بلکه محبت و دلسوزی مرد نسبت به همسرش هست . و بر عکس وقتی زن توی خونه یا حتی بیرون کار پاره وقت انجام میده و تا به زندگی خودشون کمک کنه هم همین حالت صدق میکنه :) و این محبت بین دو نفر رو بیشتر میکنه . 

یک سال گذشت و ما فهمیدیم که خیلی وقت ها خواسته هامون در مسائل مختلف شبیه به هم نیست ، اما اختلاف چه طور میتونه زن و مرد رو به هم نزدیک کنه ؟ با گذشت . گاهی زن و گاهی مرد باید گذشت کنن ، و از خواسته هاشون بگذرن برای آرامش بیشتر ، وقتی تو یک بار گذشت میکنی ، اثراتش به این صورته که همون لحظه من مطمعن میشم که دوستم داری و به خاطر من از خواسته ی خودت گذشتی ، و در نهایت دفعه ی بعد اگه من آدم آگاه و با درکی باشم دیگه نیاز نیست تو از خواسته ت بگذری ، بلکه من داوطلبانه گذشت میکنم و میدون رو به تو میدم و این گذشت ها به نظر من باید متقابل باشه تا دوام پیدا کنه و باعث آرامش و عشق بیشتر بشه . همه ی ما تو زندگیمون اشتباه میکنیم. این اصلا بد نیست ، زندگی هر زن و هر مردی به طور خاص و جداگانه ترکیبی از اشتباه های کوچیک و بزرگ و تجربیاته ، و وقتی زن و مرد در کنار هم قرار میگیرین ، اشتباهات به مراتب کاهش پیدا میکنه اما هیچوقت تموم نمیشه ، ما باید یاد بگیریم اشتباهات همسرمون رو بپذیریم و به جای توهین و تشر و دعوا ، برای رفع اشتباه بهش کمک کنیم ، هر زن و مردی توانایی این رو داره که بیشتر از هر موجود زنده ی دیگه ای روی همسرش تاثیر بذاره و آرومش کنه . پس کمک های عاطفیمون رو در شرایط حساس از همسرمون دریغ نکنیم ! هر زن و هر مردی از خانواده ای اومده، پدر مادر خواهر و برادر داره و ارتباط ما با خانواده ی طرف مقابل هنر ماست. هر انسانی نسبت به خانواده ای که از دوران کودکی توش بزرگ شده محبت و وابستگی داره ، زن و مرد هیچکدوم حق ندارن همسرشون رو از خانواده ش دور کنن ، بلکه با ایجاد رابطه ی محبت آمیز و واقعی ، میتونن حمایت ، آرامش و امنیت روانی بیشتری برای همسرشون و به تبع برای خودشون به وجود بیارن :) تو خونه ی هر زوج جوان ِ معمولی ای ، ممکنه یه روزهایی شرایط اقتصادی مناسب نباشه ، این هنر یک زن هست که بتونه مخارج رو با جیب همسرش تطبیق بده و حتی توی بدترین شرایط پس انداز کوچیکی بذای خونواده ی دو نفره ش داشته باشه ، تنوع طلبی ، خوراکی های عجیب و غریب ، دکوراسیون ، و توقع هدیه های گرون از یک مرد ، در شرایط اقتصادی نامساعد و یا حتی معمولی ، بزرگترین اشتباه یک زن هست . هیچ زن و مردی نیستن که ازدواج کنن و همه ی روزهای زندگی حالشون خوب باشه و هیچگونه قهری بینشون صورت نگیره ، هرازگاهی پیش میاد که حالمون اوکی نیست اما تحت هر شرایطی که قرار میگیریم ، مهمترین و بهترین کاری که میتونیم انجام بدیم اینه که حرمت همدیگه رو نگه داریم . سکوت خیلی خوبه ، اما نه به حدی که حتی نفهمیم که چرا از هم دلخور شدیم ، سکوت برای اینکه صدامون رو هم بلند نشه و حرفی نزنیم که بعدها پشیمون شیم . اما بعد از آروم شدن جو زن و مرد میتونن با هم صحبت کنن و سوتفاهم ها رو رفع کنن . مساله ی دیگه ای که توی این یک سال فهمیدیم اینه که زن و مرد در نود و نه درصد مواقع نمیتونن به زور و اجبار همدیگه رو تغییر بدن اما میتونن با محبت کردن روی هم تاثیر بذارن و زندگی متعادل تری بسازن تو زندگی مشترک تفریحات خوب و سالم خیلی میتونه کمک کنه به حال خوبمون ، هر چقدر هر دو نفر توی این تفریحات شریک باشن و کنار هم حس خوب به وجود بیارن بهتره. پارک رفتن ، دید و بازدید و مسافرت حال ادمو حسابی جا میاره البته تفریح همیشه به معنای پول خرج کردن نیست ، گاهی یه غذای خونگی سالم رو تو پارک خوردن یا یه پیاده روی عصر و کمی گپ زدن کاری میکنه که با هیچ هزینه ای قابل قیاس نیست :)) خب اولین سالگرد ازدواجمون بهانه ای شد که بخش کوچیکی از تجربیاتمون رو اینجا بنویسم ، زیبا بودن ، زیباست ، اما زیبا زندگی کردن زیبا تره :)) دیگه وقتش رسیده کمی هم روح و قلبمونو جلا بدیم و برای یه زندگی شاد تلاش بیشتری کنیم . یادمون باشه ما دو فکریم و یک قلب :* ۱۳۹۸/۵/۱۰

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها